Festival

Poslední červencový týden naplní Budějovice a okolí opět jazz

21.-27.července 2024 – Funkový genius a trombonista Fred Wesley se po 12 letech s kapelou vrací do jihočeské metropole.

Další ročník Jihočeského jazzového festivalu představí v české premiéře též hvězdný band Per „BASS VIKING“ Mathisen Quartet  feat. Nguyên Lê, Jan Gunnar Hoff, Gary Husband i mix jazzu a balkánské hudby od Vasco Atanasovski Quintet. Moderní jazz, taneční groovy, ale i rock and roll a boogie  zazní tradičně i na malých scénách Budějovic, Hluboké nad Vltavou a v obci Úsilné.

Tváří 14. ročníku jazzfestu je hudebník, který v lednu roku 2012 otevíral nový Jazz and blues club Highway 61 v budějovické Slávii. Fred Wesley je legendární trombonista, jehož si do kapely vybrali James Brown, Funkadelic a Van Morrison. Dnes je spolu s Jamesem Brownem a Georgem Clintonem jedním z nejvíce samplovaných hudebníků na světě, především na nahrávkách současného hip-hopu. Do Budějovic přijíždí se svojí skupinou New JB´s, která navazuje na původní Brownovu kapelu.

Nejen jazzfunk je hlavním tahákem. Poprvé v Čechách vystoupí kvartet, který inicioval norský hudebník Per „Bass Viking“ Mathisen. Ten spojil dohromady opravdu hvězdnou čtveřici. Norského hráče na klávesy Jana Gunnara Hoffa, francouzského kytaristu Nguyên Lê a žijící legendu Angličana Garyho Husbanda na bicí. Výsledkem jsou skladby od lyrických akustických krajin až po rockový jazz. Všichni čtyři jazzmani  jsou individuální virtuosové s extrémními hudebními schopnostmi a jejich souhra je místy až neuvěřitelná a výbušná. Tito dva interpreti uzavřou oba hlavní večery na Piaristickém náměstí.

Věříme, že každý koncert, včetně doprovodných programů, bude stát za návštěvu. V české premiéře chystáme v rámci festivalu ještě další dvě hudební vystoupení.  Mimořádný slovinský kvintet saxofonisty Vaska Atasanovského s mixem jazzu a world music, kterého doprovází jeden z nejzajímavějších evropských akordeonistů Simone Zanchini, solista orchestru milánské opery La Scala. A úplně nový mezinárodní projekt „slovenského Truffaze“ Oskara Töröka s vyhledávanou folklorní zpěvačkou Simonou Hulejovou.

Stejně jako v předchozích letech zůstává vstupné na hlavní festivalové dny 100 Kč a veškerý doprovodný program je zdarma. Předprodej www.cbsystem.cz

Festival je pořádán ve spolupráci se statutárním městem České Budějovice, městem Hluboká nad Vltavou a je podpořen grantem Jihočeského kraje.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Translate »